Kurumsal Mimari Araçları Karşılaştırma Raporları – 2017

Yazar: | 20 Haziran 2017

Kurumsal mimari araçlarına ait Gartner Magic Quadrant raporunun geçtiğimiz mayıs ayında yayınlanmasının ardından, haziran ayında Forrester Wave raporu yayınlandı. Her iki raporda da, 2016 yılından bu yana pazardaki bir çok üründe ciddi değişiklikler olduğunu gözlemliyoruz. Listelere yeni eklenen ürünler olduğu gibi, artık dahil edilmeyenler de mevcut.

Avolution, BiZZdesign, BOC Group, Mega, Orbus Software, Planview, Software AG, Unicom Systems üreticilerine ait ürünler her iki raporda da yer alırken; erwin, QualiWare ve Sparx Systems yalnızca Gartner’da, Dragon1 ve Future Tech Systems ise yalnızca Forrester’da yer alıyorlar.

Bu raporlar, kurumunza ait doğru aracı seçim noktasında size yol gösterse de, asıl önemli olan konunun kuruma ait gerçekler ve ihtiyaçlar olduğunu unutmamak gerekiyor. Leaders alanındaki bir uygulama; kurum ihtiyaçları göz önünde bulundurulduğunda, gelişmekte olan bir ürün kadar hızlı çıktılar veremeyebilir. İşin içerisine bütçe faktörü de eklendiğinde, daha karmaşık bir denklemin karşımıza çıkması kaçınılmaz.

İlgili raporlara aşağıdaki bağlantılardan ulaşabilirsiniz :

https://www.gartner.com/doc/3723436/magic-quadrant-enterprise-architecture-tools

https://www.forrester.com/report/The+Forrester+Wave+Enterprise+Architecture+Management+Suites+Q2+2017/-/E-RES136385

Bir yanıt yazın